Twój 1 procent dla Caritas
Nadszedł czas rozliczeń podatkowych. Choć 1 procent podatku nie jest zawrotną kwotą, to jednak w ogólnej skali zebrane w ten sposób fundusze są imponujące. - Za rok 2014 z tytułu przekazywanego 1 procenta podatku Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zebraliśmy 180 tysięcy złotych - powiedział dyrektor Caritas ks. Tomasz Roda, prosząc zarazem o wsparcie akcji przez dotychczasowych oraz nowych darczyńców.
- Możliwość przekazania 1 proc. podatku jest prawem i przywilejem każdego podatnika, bo to on sam decyduje, do jakiej instytucji trafią jego pieniądze - powiedział ks. Roda. - Caritas jest najskuteczniejszą instytucją charytatywną w Polsce. Naszym celem jest pomoc osobom potrzebującym różnego rodzaju wsparcia i pod takim hasłem odbywa się akcja: "Pomagam bliźniemu". Abyśmy mogli skutecznie tę pomoc realizować, prosimy o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz naszej Caritas.
Podsumowanie Roku Jubileuszowego
Jubileusz 25-lecia działalności Caritas Diecezji Koszalinsko-Kołobrzeskiej przyniósł wiele wspaniałych wydarzeń. Trudno wręcz zliczyć wszystkie akcje, zwłaszcza te odbywające się na terenach parafii, szkół, ośrodków Caritas. Warto jednak odnotować przynajmniej te największe wydarzenia 2015 roku. Oto one:
W STYCZNIU ruszyła Akademia Caritas, czyli wielomiesięczny cykl szeroko rozumianych szkoleń z zakresu wolontariatu. Zgromadził wolontariuszy Caritas, studentów oraz osoby zainteresowane dobroczynnością...
Podsumowanie akcji Pusta Choinka 2015
Tegoroczna "Pusta Choinka", która odbyła się 12 grudnia w trzech największych miastach diecezji: Koszalinie, Słupsku i Pile, nie zawiodła najmłodszych diecezjan, do których dotarły świąteczne prezenty złożone przez darczyńców indywidualnych, zorganizowanych oraz firmy.
11 stycznia odbyło się spotkanie, które stało się okazją, by uhonorować tych, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak szeroko zakrojonej akcji. W Centrum Edukacyjno- Formacyjnym w Koszalinie zgromadzili się zaproszeni goście: współorganizator akcji - Radio Koszalin, menadżerowie CH Atrium Koszalin, dyrekcja Zakładu Karnego w Koszalinie, kierownictwo DB SCHENKER Oddział Koszalin, przedstawiciele Pałacu Młodzieży w Koszalinie, kibice Gwardii Koszalin oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach.
Apel o POMOC !
W minioną sobotę doszło do tragicznego pożaru budynku przy ul. Słowiańskiej w Koszalinie, który pochłonął wszystko w ciągu kilku godzin. Mieszkańcy budynku pozostali z tym, co im udało się wziąć do ręki ze sobą i wyjść z mieszkania. Większości z nich nie udało się zabrać nic, w pożarze zginęła jedna osoba, a budynek nie nadaje się do zamieszkania.
Zwracamy się z pilną prośbą o pomoc w postaci:
- środków czystości
- odzieży osobistej: slipy, koszulki, skarpety
- spodnie i kurtki
- bluzy i swetry
Prosimy również o zadeklarowanie się w przekazaniu nowego bądź używanego, ale w dobrym stanie sprzętu AGD, RTV i mebli, etc.
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej uruchomił konto, na które można przekazywać środki finansowe, które zostaną przekazane na rzecz pogorzelców.
PKO BP S.A. I/O Koszalin
82 1020 2791 0000 7102 0009 0639 z dopiskiem POGORZELCY
ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji
Koszalińsko-Kołobrzeskiej
Kolędowo i świątecznie
Kilka dni przed Wigilią swoje doroczne, już świąteczne, spotkanie miały dzieci ze świetlicy profilaktyczno-wychowawczej Caritas w Koszalinie. Towarzyszyli im rodzice oraz pracownicy i dyrektor Caritas.
Dzieci przygotowały się do spotkania solidnie, bo mimo że same liczyły na mikołajowe prezenty, również one sprezentowały dorosłym niespodziankę: jasełka. Szlifowały je cały grudzień. - Podczas Adwentu skupiliśmy się głównie na przygotowaniu jasełek - powiedziała Eliza Borkowska, opiekunka ze świetlicy Caritas. - Zaczęliśmy od wyboru scenariusza oraz kolęd. Potem przygotowywaliśmy przedstawienie. Staraliśmy się bardzo, bo chcieliśmy, żeby ten dzisiejszy dzień wypadł jak najpiękniej.
Pierwsze dziecko w koszalińskim oknie życia
Dzisiejszej nocy po raz pierwszy w koszalińskim oknie życia pozostawiono noworodka.
3 stycznia o godz. 1.48 w koszalińskim oknie życia pozostawiono nowonarodzonego chłopca. Sygnał oznaczający otwarcie okna zaalarmował siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej opiekujące się placówką. Nocny dyżur w Domu Samotnej Matki pełniła s. Malwina Iwanicka. - Po usłyszeniu alarmu zeszłam na dół, żeby otworzyć okno. Już wchodząc do pomieszczenia zauważyłam, że w oknie leży coś dużego, zawiniętego. Otworzyłam okno i to zaczęło się ruszać - relacjonuje s. Malwina. Przyznaje, że sytuacja nieco ją przestraszyła, ponieważ spodziewała się, jak to podczas dotychczasowych alarmów bywało, podrzutka w postaci pieska, kotka lub reklamówki pełnej zabawek czy kamieni. - Odsłaniam zawiniątko, a tam jest maleńki dzidziuś, maleńka główka, takie kochane - mówi wzruszona. Sprawdziła, czy dziecko żyje, otuliła i zadzwoniła po siostry, które w tym czasie spały. - Maluszek się poruszał, dawał znaki życia, wydawał odgłosy.
Podsumowanie akcji "Zapałka nie ogrzeje"
Od 28 października do 23 listopada trwała akcja "Zapałka nie ogrzeje". W długi listopadowy weekend wolontariusze parafialnych i szkolnych Caritasów byli obecni na cmentarzach oraz przy kościołach, zbierając datki w zamian za symboliczną paczkę zapałek z logo koszalińskiej Caritas.
- Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i hojności darczyńców udało nam się pozyskać środki finansowe, które przeznaczymy na zakup opału dla najuboższych rodzin z terenu naszej diecezji. W akcję włączyło się 62 parafie - powiedziała Agnieszka Filipczuk, koordynatorka Caritas. - Uzyskana kwota jest o ponad tysiąc złotych wyższa niż w poprzednim roku i wynosi 68 tys. zł.
Aktywni w Adwencie
Wolontariat Caritas to sposób na dobre przeżycie Adwentu.
Dla młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas w Dąbkach inspiracją do adwentowych akcji były słowa ks. Jana Twardowskiego: „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce.” Młodzi wolontariusze postanowili wprowadzić je w życie w czasie Adwentowego oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa.
- Rozpoczęło się od „Góry grosza” dla wychowanków domów dziecka - informuje opiekunka koła Małgorzata Miszczuk. - Później staliśmy się mikołajami dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Zawieźliśmy tam pampersy, kosmetyki i ubranka dla dzieci. Wielką nagrodą był dla nas uśmiech małej Michasi, która przywędrowała do nas na czworakach.