"Pusta choinka" po raz piąty
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej we współpracy z Radiem Koszalin po raz piąty podjęły przedświąteczną zbiórkę prezentów na rzecz dzieci z ubogich rodzin. "Puste choinki" trafiły do centrów handlowych Koszalina, Słupska i Piły. Na bozonarodzeniowych drzewkach zawisły kotyliony z danymi dzieci, do których miały trafić prezenty.
Darczyńcami były nie tylko pojedyncze osoby, ale też reprezentanci samorządów oraz grupy osób - jak klerycy koszalińskiego seminarium duchownego, kibice "Gwardii", więźniowie z koszalińskiego Zakładu Karnego. Ci ostatni ponadto wykonali bombki-kotyliony, które potem zawisły na "Pustej choince" w C.H. Atrium Koszalin. Pomogły także dzieci ze świetlicy koszalińskiej Caritas - otworzyły stoisko zajęć plastycznych dla maluchów przebywających z rodzicami na zakupach.
Powiedzieli "Tak, pomagam"
Zbiórka żywności „Tak, pomagam!” to okazja nie tylko do okazania serca przez klientów sklepów, ale także wolontaiuszy. Niektórzy z nich, jak koszaliński Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koszalinie z siedzibą przy ul. Rzecznej, po raz pierwszy włączyli się w przedświąteczną akcję Caritas. Ośrodek skupia dzieci i młodzież w wieku od 3 do 24 lat. Wychowawczyni Katarzyna Szyszkowska wraz z uczniami Pawłem Bolszakowem i Igorem Ociepą pełnili kilkugodzinny dyżur w Biedronce na ul. 4 Marca. - Niektórzy z naszych podopiecznych sami na co dzień korzystają z pomocy i wsparcia innych. Zgłosiłam nasz ośrodek do udziału w akcji "Tak, pomagam", by i oni zobaczyli, co to znaczy pomoc innym, by postawili się po tej drugiej stronie, tym razem jako ci, którzy dają coś od siebie - powiedziała.
Agnieszka Filipczuk w radzie ds. osób niepełnosprawnych
25 listopada Prezydent miasta Koszalina Piotr Jedliński powołał Agnieszkę Filipczuk, pracownicę Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, na członkinię Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Koszalinie.
Agnieszka Filipczuk została powołana na 4-letnią kadencję, którą będzie sprawować w latach 2015-2019. Wcześniej zajmowała się koordynowaniem pomocy dla osób niepełnosprawnych w ramach Caritas, np. w kampanii "Skrzydła".
Rada powiatowa składa się z 5 członków.
Na wzór Miłosiernego
W Ostrowcu i Kołobrzegu odbyły się rekolekcje dla Parafialnych Zespołów Caritas.
Adwentowe rekolekcje są tradycją wolontariuszy Caritas. Zanim ruszą do licznych grudniowych akcji, chcą wzmocnić się duchowo. Tegoroczne zgromadziły ok. 180 osób - 80 podczas I tury w Ostrowcu k/Wałcza przeznaczonej dla południowej części diecezji oraz 100 osób podczas II tury - dla północy diecezji, która odbyła się w Kołobrzegu w ośrodku rekolekcyjnym pw. Aniołów Stróżów.
Wolontariusze Caritas wyróżnieni
3 grudnia w koszalińskim Zespole Szkół Muzycznych odbyła się Gala Wolontariatu. Wśród wielu nagrodzonych znaleźli się także wolontariusze Caritas.
Stowarzyszenie Koszalińskie Centrum Wolontariatu skupia ponad pół tysiąca wolontariuszy. Na dorocznej Gali wyróżniło 15 dorosłych wolontariuszy oraz współpracujące z nimi szkolne koła. Do nagrodzonych dołączyli także wolontariusze działający w ramach Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Hospicjum im. św. Maksymiliana M. Kolbego i Fundacji „Zdążyć z Miłością”.
Z więzienia na "Pustą choinkę"
Zanim ruszy na dobre przedświąteczna akcja charytatywna Caritasu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Radia Koszalin, niezbędne są przygotowania. Do tych włączyli się więźniowie Zakładu Karnego w Koszalinie, którzy wykonali ozdoby świąteczne, będące istotnym elementem akcji - 12 grudnia zawisną na choince wystawionej w C.H. Atrium.
Poszukujemy wolontariuszy na grudniowe akcje
Zapraszamy mieszkańców Koszalina, by podarowali nam 1 godzinę pracy na rzecz biednych, chorych, samotnych, potrzebujących - apeluje ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołorzeskiej.
Wolontariusze są potrzebni do wsparcia trzech akcji: świątecznej zbiórki żywności, "Pustej choinki" oraz Wigilii dla samotnych i bezdomnych.
Zbiórka żywności to akcja pod hasłem "Tak, pomagam". Odbędzie się 11-12 grudnia w sklepach sieci Biedronka, Lewiatan i PoloMarket. Wolontariusze są potrzebni do zbierania żywności w sklepach oraz czuwania nad młodzieżą, która włączy się w zbiórkę. Potrzebne są także osoby, które potem zebraną żywność posegregują i przygotują z niej paczki świąteczne. Przydałaby się także osoba z samochodem dostawczym, która pomoże przewozić żywność ze sklepów do magazynu.